Пандемия кезінде дәрігерлерге арналған ақпараттық ресурсты еріктілер іске қосты

Жалған жаңалықтар, қауесеттер сияқты өте тез таралады. Олар чаттан чатқа, ауыздан-ауызға тарала отырып, кейде дүрбелең, қорқыныш тудырады және түрлі жанжал жағдайларына әкеледі. Ал қазіргі коронавирус жағдайында дәрі-дәрмектер, бейресми емдеу әдістері және көптеген медициналық емдеу хаттамалары туралы тексерілмеген ақпараттың таралуы қазақстандықтардың денсаулығына қауіпті болып отыр.

Осы маңызды мәселеде дәрігерлер мен халыққа көмектесу үшін, НУ Инженерия және цифрлық ғылымдар мектебінің  Ассистент профессоры, доктор Дана Ақылбекова мен заңгер және кәсіпкер Ақмарал Турсунованың жетекшілігімен, ғалымдардың, студенттер мен дәрігерлердің бастамашыл тобы волонтерлік негізде medsupport.kz телеграм арнасының жобасын іске қосты.

– Мedsupport.kz — бұл, ең алдымен, ғалымдар nature.com,  thelancet.com сияқты ресурстардан және осыларға ұқсас басқа да ғылыми ресурстардан  (жалпы алғанда онға жуық) коронавирус тақырыбы бойынша талданған, зерттелген және аударылған ғылыми мақалаларды маңыздылық, тиімділік, шынайылық критерийлері бойынша бағалай отырып жариялайтын ресурс. Сонымен қатар, ғалымдар әртүрлі елдердің емдеу хаттамаларын тауып, олардың қазақстандық емдеу хаттамаларымен айырмашылықтарын аударады және талдайды, – деді Др. Дана Ақылбекова.

Жоба ғылыми ақпараттың, сондай-ақ практикалық сипаттағы материалдардың жетіспеушілігі байқалатын белгісіздік кезеңінде дәрігерлерге ақпараттық қолдау көрсетуге бағытталған. Қазіргі уақытта осыған байланысты жағдай айтарлықтай реттелуіне қарамастан, көптеген зерттеулер дәрігерлерге ағылшын тілін білмегендіктен және үздіксіз жұмыс режимінде қол жетімді емес. Бұдан басқа, жоба жұмысының екінші бағыты қазақстандықтарға коронакризис жағдайында көптеген адамдарға жедел жәрдем шақыру және жағдайды тұрақты бақылау қажеттілігінің болмауына байланысты ауруды емдеу бойынша қарапайым және түсінікті қадамдар мен шыдамдылық қажет болған кездегі қолданыстағы емдеу хаттамалары туралы ақпарат беруге бағытталған.

– Талдаумен біздің докторанттар, сондай-ақ ковид жұқтырған науқастармен жұмыс істейтін тәжірибешілер айналысады. Біздің жобаға медицина университеттерінің немесе биология, химия факультетінің студенттері немесе түлектері, жас ғалымдар, аудармашылар кіре алады. Біз зерттеу аудармалары үшін бізге алғыс білдіретін дәрігерлерден хабарлама аламыз, олар қазір өз жұмыстарын жақсы біледі және өздерін сенімді сезінеді. Біз үшін бұл ең бастысы, – деді Ақмарал Турсунова.

Қазір жобада 90 адам жұмыс істейді, олардың басым бөлігі НУ  студенттері мен түлектері, сондай-ақ қазақстандық және шетелдік жоғары оқу орындарының практик дәрігерлері, докторанттары мен студенттері, аудармашылар. Рекордтық мерзімде арнаға 5000-нан астам адам жазылды, олардың жартысы дәрігерлер, екінші жартысы – шетелдік  мамандардың орыс тіліндегі зерттеулерін оқуға және оқуға қызығушылық танытқандар.

Естеріңізге сала кетейік, коронавирустың елімізде таралуының алғашқы күндерінен бастап Назарбаев Университеті оқытушы-профессорлар құрамының тәжірибесін, кампустың инфрақұрылымын, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және басшылықтың қолдауын пайдалана отырып, оның таралуына қарсы күреске белсенді түрде тартылған болатын.