НУ физик-ғалымы ҚР Тұңғыш Президенті – Елбасы Қорының сыйлығын алды

“Электр энергетикалық жүйені көп деңгейлі моделдеу” тақырыбы бойынша ғылым мен техника саласындағы үздік зерттеулері мен жетістіктері үшін Назарбаев Университетінің ғалым-физигі Нұрхат Жәкиев, “ҚР 100 жаңа есім” байқауының жеңімпазы ҚР Тұңғыш Президенті – Елбасы Қорының сыйлығына ие болды.

Ғылыми-зерттеу жобасы аясында ҚР БҒМ қолдауымен ғалымдар командасы Қазақстан Республикасының электр энергетикалық жүйесінің компьютерлік моделін әзірледі, онда аралас-бүтін санды желілік бағдарламалау әдістері жақсарды. Өңдеу электр станциялары бойынша жүктемені оңтайлы бөлуді есептеу процесін жылдамдатуға және жүйенің энергия тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.

– Ұлыбританияның Корольдік Инженерлік Академиясының гранттық қаражаты есебінен біз Қарағанды ЖЭО-ның компьютерлік үлгісін әзірледік және өндірістік-техникалық бөлім жұмысына енгіздік. ЖЭО – ның әзірленген моделі агрегаттар бойынша жүктемені бөлуді оңтайландыру және жөндеу жұмыстарын оңтайлы жоспарлау есебінен ЖЭО-ның жылдық энергия тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді, – деп әңгімелейді Назарбаев Университетінің ғылыми қызметкері, физикадан PhD Нұрхат Жәкиев.

Осы жобаның басында Назарбаев Университеті Инженерия мектебінің ғалымдары мен тағылымдамадан өтуші студенттер командасы Қарағанды ЖЭО-ның түрлі цехтарын аралады: турбиналық, қазандық, су дайындау, химиялық, отын-көлік-күл шығару және т.б. Инженерия мектебі студенттерінің айтуынша, олар өндірістің өзін енгізуге дейін өндірісте тәжірибеден өтуге бірегей мүмкіндік алды.

Жүргізілген зерттеулердің нәтижелері Астанада өтетін ЭКСПО-2017 халықаралық көрмесінде интерактивті жүйе түрінде көрсетілді және жоғары рейтингтік журналдарда жарияланды: “Energy Procedia”, “The Energy” (Impact Factor: 4.52) және”Energy Conversion and Management” (Impact Factor:5.59). Сонымен қатар, авторлар командасы әзірленген бағдарламаларға 3 авторлық куәлік алды.