Назарбаев Университетінің зерттеушілер тобы Қазақстанның оңтүстігі мен солүстік өңірлері топырағының химиялық және физикалық қасиеттерін зерттеді

Назарбаев Университетінің зерттеушілер тобы Қазақстанның солтүстігінен оңтүстігіне қарай жылжығанда 2000 км қашықтықты қамтитын аумақ топырағының жоғарғы қабаттарының физикалық және химиялық құрылымының (органикалық, бейорганикалық және жалпы көміртек пен азот мөлшері), өсімдік жамылғысының және климаттық қасиеттерінің маусымдық сынамаларын алып зерттеді.

Топырақ зерттеуі Киото хаттамасының және Таза даму механизмімен сәйкес өткізілді. Қазақстан әлемдегі теңізбен шайылмайтын ең үлкен мемлекет болғандықтан, Қазақстан топырағының органикалық көміртектерін зерттеу көміртек мөлшері мен климатты жаһандық деңгейде моделдеуді жақсарта алушы еді.

Инженерия мектебінің PhD студенті Вадим Япиев «Біздің жұмысымыз қазақстандық жерлерді одан әрі экологиялық модельдеу бойынша зерттеуді және соның салдарынан агроэкологиялық салада дәлелді шешімдерді қабылдауға мүмкіндік береді» деді.

Жыл мезгіліне қарамастан, органикалық көміртек топырақтың әртүрлі түрлерінде өте ерекшеленеді. Топырақ сынамаларын талдау учаскелеріндегі азоттың жалпы үлестірімі органикалық көміртегіге ұқсас, бірақ солтүстік, орталық және оңтүстік Қазақстандағы топырақ түрлері арасындағы елеулі айырмашылықтарға сәйкес келеді. Зерттеудің нәтижелері Scientific Data | 5: 180242 | DOI: 10.1038 / sdata.2018.242 журналында басылған.

Зерттеудің жетекші авторлары Вадим Япиев, Кристиан Шоенбах (Ғылым және технологиялар мектебі) және Вассилис Инглезакис (Инженерия мектебі). Қосымша авторлары: Чарльз П. Гилман, Толганай Кабдуллаева, Акмарал Сулейменова, Айжан Шагадатова, Азат Дуйсембай, Санжар Найзабеков, Сауле Мусурова, Камиля Сыдыкова, Ильяс Раимкулов, Ильяс Кабимолдаев, Айнагуль Абдрахманова, Сымбат Омаркулова, Дастан Нурмухамбетов, Алия Кударова және Данияр Малгаждар.